Historia

Historia to nowa gra wydawnictwa Bard Centrum Gier. Gra bliżej nie znana, która ma wszystko, żeby stać się bestsellerem.

W przeciągu paru ostatnich lat wyszło kilka dużych gier symulujących rozwój cywilizacji. Mamy planszową wersję Civilisation Sida Meiera, mamy szalenie rozbudowaną Cywilizację Poprzez Wieki, mamy wreszcie hit
w postaci Wojny Narodów. Każda z tych gier jest inna, opiera się na innych pomysłach, tworzą ją różne mechanizmy. Jak jest z Historią? O co w niej chodzi? I dlaczego warto ją kupić?

Zawartość

Już samo pudełko przyciągnie wzrok każdego planszówkowicza w Polsce. Jest duże, porównywalne z grami FFG czy Days of Wonder, pięknie ilustrowane, doskonale uzupełni Waszą kolekcję. Jednak kiedy je otworzycie, możecie być przez moment zawiedzeni. Spora ilość kart, plansza, karty pomocy, sporo pionków, instrukcja, ale też spora ilość powietrza.

Wszystkie elementy gry są wydane w bardzo dobrej jakości. Mamy ciekawe, jakby szkicowane grafiki, które jednak mogłyby być ładniejsze. Trochę do życzenia pozostawia też ikonografia zastosowana na kartach. Mogłaby być bardziej oczywista – pierwsze dwie, trzy gry będziecie musieli bardzo mocno analizować karty pomocy. Instrukcja jest dobrze przetłumaczona i przejrzyście złożona, opatrzona dużą ilością grafik, które pomogą przy pierwszej rozgrywce. Są obszerne przykłady rozgrywki i dokładne wyjaśnienia spornych kwestii.


(zdjęcia: Katarzyna Szporna)


Zasady

Niedosyt pustego pudełka jednak szybko minie, kiedy zaczniecie czytać instrukcję. A raczej pochłoniecie
w 5 minut, bo zasady gry mają raptem dwie strony A4. Gra została oparta na dwóch bardzo prostych mechanizmach:

1. Kontroli terytorium
2. Zagrywania kart

Połączenie tych dwóch mechanik stanowi mocną kombinację. Za pomocą prostych reguł autor stworzył skomplikowaną meta-grę, która dostarczy wielu emocji i wrażeń nawet najbardziej wymagającym graczom. Co ciekawe, Historia to pewnego rodzaju hybryda euro i ameritrashu. To gra w której konflikt jest nieodłączną częścią rozgrywki. Jednocześnie trzeba umieć bardzo dobrze planować, liczyć i przewidywać ruchy przeciwnika. Ludzie grający w karcianki również znajdą tu coś dla siebie – ważna jest umiejętność składania kombinacji kart – tzw. „kombosów”.

Kontrola terytorium jest ważna, gdyż pozwala nam zdobywać punkty zwycięstwa bezpośrednio za regiony,
a także za wypełnianie celów ze specjalnych kart przywódców. Sam mechanizm zdobywania terenu jest prosty. Za pomocą odpowiedniej karty musimy wyłożyć swoją drewnianą kostkę na mapie. Jeśli na danym polu są już pionki innego gracza, należy wypowiedzieć wojnę. Ważny jest wtedy poziom militarny naszej cywilizacji. Jeśli jest wyższy – wygrywamy. Jeśli jest niższy, albo równy przeciwnikowi, nie sensu rozpoczynać starcia.

Każda ruch, którą wykonujemy w Historii jest realizowana przez zagrywanie kart. Mamy dostępnych 10 kart akcji oraz 5 kart doradców, których możemy użyć zamiast kart akcji. Co ciekawe karty nie wracają nam wszystkie na rękę po użyciu, ani nie tworzą stosu kart. Zastosowano tutaj ciekawy pomysł – kolejkę zużytych kart. Będziemy mogli z niej odzyskiwać te najwcześniej lub najpóźniej zagrane. Rozgrywkę urozmaica również fakt, że to zawsze jeden z graczy zadecyduje, kiedy skończy się tura. Decyzję podejmujemy zagrywając kartę „Rewolucja”. Zmusza to graczy do bacznego obserwowania kolejki kart u innych, przewidywania tego, co chcą osiągnąć w danej turze i czy już im się to udało. W ten sposób, plus minus, będziemy mogli określić kiedy nastąpi koniec tury. Jest to szczególnie ważne w turach punktujących. Dochodzimy tutaj do kolejnej istotnej rzeczy.

Gra podzielona jest na trzy epoki, a każda epoka na cztery okresy (tury). W związku z tym gra trwa dwanaście tur. Czasowo wyjdzie to mniej więcej 120 minut. Każdy z czterech okresów kończy się innymi wydarzeniami, tylko dwa z nich punktują (drugi i ostatni w epoce). W związku z tym gra sama wymusza na nas dostosowanie swojego planu, do tego co dzieje się na planszy. Zmienia to w znaczący sposób meta-grę, ujarzmiając nasze zapędy. Rozgrywka staje się zmaganiem nie tylko z przeciwnikami, a również z trudnościami stawianymi przez grę.

Grywalność

Bardzo ważnym aspektem dla każdego, kto interesuje się planszówkami, jest grywalność tytułu. W przypadku Historii wypada ona naprawdę bardzo dobrze. Mamy niewielki średni downtime – na początku rozgrywki
w ogóle go nie ma, natomiast im bliżej końca, tym coraz częściej będziemy myśleć nad kolejnymi posunięciami. Wynika to z prostego faktu – mamy coraz więcej dostępnych opcji. Każdy gracz już na tym etapie będzie mógł zagrywać dwie, trzy karty w turze, każdy będzie miał parę cudów, których trzeba używać w odpowiednim momencie. Jednak ostatecznie rozgrywka przebiega bez większych przerw.

Gra również świetnie się skaluje – mamy wprowadzony mechanizm CivBotów, który może grać przeciwko nam. Docelowo Historia to gra sześcioosobowa i im więcej osób siądzie do grania, tym lepiej, ale jeśli jest was np. tylko dwójka, nic się nie martwcie. Możecie dodać graczy wirtualnych, wybrać poziom trudności
i nadal cieszyć się rozgrywką sześcioosobową. CivBotem dowodził będzie dobrze przemyślany skrypt – jego opis znajdziecie w instrukcji. Dzięki tej mechanice Historia to również gra dla jednej osoby. Sam tryb jednoosobowy nie daje dużej satysfakcji. Dobry może być na samym początku jak chcemy nauczyć się gry. Jednak na dłuższą metę dla doświadczonych graczy tryb solo będzie po prostu nudny. Podsumowując ten wątek – im więcej osób, tym bardziej zacięta rywalizacja: zdobędziecie mniej punktów i więcej konfrontacji na planszy.

Innym ważnym i ocenianym aspektem jest regrywalność. Pod tym względem Historia jest wzorcowa. Nie uświadczycie takich samych partii. Różnorodność kart doradców każdej frakcji, wielość celi jakie zagwarantują Wam przywódcy, losowość rozmieszczenia cywilizacji na planszy spowodują, że każda rozgrywka będzie inna. Dodatkowo duża ilość kart cudów i ich losowe pojawianie się na stole, zapewni nam zawsze inne możliwości rozbudowy własnego imperium.

Historia to znakomita gra cywilizacyjna, przy której doskonale będą bawić się miłośnicy zarówno euro gier, jak i ameritrashowcy. Bardzo elegancko łączy w sobie cechy gry planszowej z karcianą, zachęca prostą mechaniką. Historia to tytuł mający wszystko, żeby stać się bestsellerem i dorównać legendzie Cywilizacji Poprzez Wieki czy Sid Meier’s Civilisation.

 

[Piotrek] Moja ocena: 90%

Informacje o grze Historia:

Liczba graczy: 1-6
Wiek graczy: od 12 lat
Czas gry: 120 minut